2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków

W tym roku mija 100 lat od olimpijskiego debiutu Polski oraz zdobycia pierwszych medali olimpijskich przez Polaków. Podczas Igrzysk XVIII Olimpiady w Paryżu w 1924 roku drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal w wyścigu na 4 km.

Tego samego dnia, kilkadziesiąt minut później brązowy medal w konkursie skoków w jeździectwie wywalczył Adam Królikiewicz na koniu „Picador”. W uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków.

Rokrocznie obchodzimy także święta, które znajdują się w oficjalnym kalendarzu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego:

  • 6 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju – święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w związku z pierwszymi w historii nowożytnymi igrzyskami olimpijskimi, które rozpoczęły się dokładnie 6 kwietnia 1896 roku w Atenach. Jest wyrazem uznania dla transformacyjnej mocy sportu i jego ogromnego potencjału w promowaniu pozytywnych zmian społecznych. Tego dnia warto pokazać światu białą kartkę – jako symbol pokojowego manifestu oraz budowania dobrych relacji z ludźmi;
  • 23 czerwca – Dzień Olimpijski (Olympic Day) – obchodzony na pamiątkę założenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na I Kongresie Olimpijskim w Paryżu (1894). To święto jest czymś więcej niż tylko biegiem czy wydarzeniem sportowym. Opierając się na filarach „Ruszaj się, ucz się, odkrywaj – razem dla lepszego świata”, Narodowe Komitety Olimpijskie wdrażają działania sportowe, kulturalne i edukacyjne skierowane do wszystkich – bez względu na wiek, płeć, pochodzenie społeczne czy umiejętności sportowe.

W Polsce możemy spotkać się także z obchodami 6 marca (tzw. „Światowy Dzień Olimpijczyka”) – jest to wydarzenie, które nie ma oficjalnego statusu.