Nagrody Fair Play PKOl za 2021 rok rozdane

W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień Fair Play PKOl za rok 2021. Honorową Statuetkę Fair Play przyznawaną wybitnie zasłużonym dla ruchu olimpijskiego i promocji zasad fair play otrzymała Polska Agencja Antydopinogowa. Wyróżnienia za „karierę sportową i godne życie po jej zakończeniu” otrzymali: Monika Pyrek-Rokita, Otylia Jędrzejczak, Tomasz Majewski.

Honorowa Statuetka Fair Play PKOl dla Polskiej Agencji Antydopingowej

W uroczystości udział wzięli m.in.: Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Maksym Muzyczko – Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce, Prezesi Związków Sportowych, sportowcy i członkowie Klubu Fair Play PKOl oraz przedstawiciele Sponsorów i Partnerów PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Międzynarodowy Komitet Fair Play reprezentował Gabor Deregan.

W roku 1977 Polski Komitet Olimpijski powołał do życia Komisję Fair Play, która odtąd co roku przyznaje nagrody zawodnikom, trenerom, działaczom, kibicom oraz organizacjom sportowym, honorując w ten sposób ich szczególne zasługi w promowaniu zasad czystej gry.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki

– Postawa fair play to jedna z nadrzędnych wartości w Ruchu Olimpijskim – ważna nie tylko na arenie sportowej, ale też w życiu codziennym. Polski Komitet Olimpijski co roku – od kilkudziesięciu już lat – nagradza i wyróżnia tych, którzy pokazują, że czysta gra to jedna z najważniejszych zasad. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Niezmiernie się cieszę z waszej postawy. To wy codziennie udowadniacie, że to nie wynik sportowy, czy medal są najważniejsze, a uczciwość. Dziękuję też wszystkim naszym Sponsorom i Partnerom, bez których nie moglibyśmy w pełni realizować naszej misji – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Co roku Nagroda Fair Play PKOl przyznawana jest w czterech kategoriach. Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę i wyjątkowo trudną sytuację za wschodnią granicą, Polski Komitet Olimpijski i Klub Fair Play PKOl zadecydowały o przyznaniu dodatkowych wyróżnień.

Hanna Wawrowska
Hanna Wawrowska

– Jesteśmy tutaj, ponieważ łączy nas Fair Play. Chciałabym, aby to spotkanie było powodem do dyskusji o wartościach nie tylko w sporcie, ale również w życiu. W tym roku wobec trudnej sytuacji na Ukrainie zdecydowaliśmy się na przyznanie wyróżnień za szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w trudnym czasie wojny. Cieszę się, że mimo tych ciężkich czasów sport ma moc zmieniania świata i jednoczenia ludzi – powiedziała Hanna Wawrowska, Przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl.

Podczas uroczystości szczególne wyróżnienie otrzymał Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzej Kraśnicki.

Iwona Łotysz, Andrzej Kraśnicki, Gabor Deregan, Hanna Wawrowska
Iwona Łotysz, Andrzej Kraśnicki, Gabor Deregan, Hanna Wawrowska

– W imieniu Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Fair Play serdecznie gratuluję Prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymanego wyróżnienia. Dyplom im. Jeana Borotra jest przyznawany osobom, którzy żyją zgodnie z wartościami fair play. Prezes Andrzej Kraśnicki otrzymał nominacje z różnych części świata, co tylko potwierdza jego wyjątkowe zasługi w promowaniu zasad czystej gry i za to serdecznie dziękuję – powiedział reprezentujący Międzynarodowy Komitet Fair Play – Gabor Deregan.

Uroczystość uświetnił występ muzyczny artystów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina.

54. Nagroda Fair Play PKOl

Honorową Statuetkę Fair Play przyznawaną wybitnie zasłużonym dla ruchu olimpijskiego i promocji zasad fair play otrzymała Polska Agencja Antydopingowa.

Wyróżnienia Fair Play im. prof. Zofii Żukowskiej za „promocję wartości fair play”

Jerzy Kuciak, Elżbieta Kwiatkowska
Jerzy Kuciak, Elżbieta Kwiatkowska

Elżbieta Kwiatkowska – pracowała w Polskim Komitecie Olimpijskim w latach 1968-2020. To również dzięki jej zaangażowaniu powstała sieć Klubów Olimpijczyka oraz szkół imienia Polskich Olimpijczyków.

Jerzy Kuciak – pasjonat sportu i olimpizmu. Od 1996 roku związany z SKS „JANTAR”. Jego największym osiągnięciem i dumą jest Domowe Muzeum Olimpijskie – znajduje się w nim wiele albumów, książek, kronik, albumów z autografami, pamiątek otrzymanych od olimpijczyków.

Zbigniew Kulik – od roku 1976 kieruje Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Od początku działalności muzeum aktywnie promuje wartości fair play – m.in. akcentując podczas spotkań z olimpijczykami (nie tylko z Dolnego Śląska) znaczenie czystej gry w sporcie.

Teatr WAM (Warsztatowa Akademia Musicalowa) – pierwszy musicalowo-edukacyjny teatr dla dzieci i młodzieży.  Wśród ich repertuaru znalazł się musical „Fair Play” w reżyserii Pawła Podgórskiego – wielowątkowy spektakl o przyjaźni, miłości i przede wszystkim o trudnych relacjach pomiędzy młodymi ludźmi, a ich rodzicami, który w centrum zainteresowania stawia wartości fair play.

Wyróżnienia za „karierę sportową i godne życie po jej zakończeniu”

Hanna Wawrowska, Monika Pyrek
Hanna Wawrowska, Monika Pyrek

Monika Pyrek-Rokita – polska lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce. W ciągu kariery 68-krotnie poprawiała rekord Polski. Olimpijka z Sydney (2000), Aten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012). Trzykrotna medalistka mistrzostw świata oraz wicemistrzyni mistrzostw Europy.
Po zakończeniu kariery zawodniczej założyła fundację własnego imienia – www.fundacjamonikipyrek.pl – realizującą projekty dla dzieci i młodzieży upowszechniające sport przez zabawę m.in. Monika Pyrek Camp, Alternatywne Lekcje WF, E-platforma, Monika Pyrek Tour. Od 2017 roku prowadzi Fundusz Stypendialny „Skok w marzenia” dla młodych sportowców.

Otylia Jędrzejczak – polska pływaczka specjalizująca się w stylu motylkowym i dowolnym, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata. Od 2021 prezes Polskiego Związku Pływackiego.
W 2014 zarejestrowała Fundację Otylii Jędrzejczak, pod której szyldem wspiera młodych sportowców m.in. poprzez organizację obozów sportowych „Otylia Swim Tour” i realizowanie projektu „Mistrzynie w Szkołach’’ jak też organizuje zawody pływackie „Mikołajkowa Olimpiada Pływacka” i „Otylia Swim Cup”.

Otylia Jędrzejczak
Otylia Jędrzejczak

Tomasz Majewski – polski lekkoatleta – kulomiot, dwukrotny mistrz olimpijski. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw świata i halowych mistrzostw Europy. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski seniorów. Po zakończeniu kariery sportowej został wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i czynnie działa na rzecz sportu.

List gratulacyjny Fair Play 2021 w kat. „Czyn czystej gry”

Magdalena Szozda, Hanna Chojnicka, Andrzej Kraśnicki
Magdalena Szozda, Hanna Chojnicka, Andrzej Kraśnicki

Hanna Chojnicka – 12-letnia żeglarka, zawodniczka Jacht Klub Wielkopolski. W marcu, na treningu odbywającym się podczas zgrupowania na jeziorze Garda, zauważyła, że jedną z dziewcząt nieszczęśliwie i boleśnie uderzył w głowę bom, a jej łódka się wywróciła. Hania błyskawicznie zareagowała na tę sytuację – podpłynęła do koleżanki i pomogła jej wejść do swego OPTYMISTA. Następnie wskoczyła do zimnej wody jeziora i – po postawieniu łódki – podpłynęła i przekazała ją poszkodowanej żeglarce. Ważne jest i to, że na krótko przed tą sytuacją sama Hania poślizgnęła się i uderzyła nosem w burtę. Mimo bólu reprezentantka klubu z Wielkopolski nie zawahała się ani przez chwilę, by pośpieszyć z pomocą.

Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych

Maja Włoszczowska
Maja Włoszczowska

Maja Włoszczowska – polska kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country. Współorganizatorka Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska Race. W sierpniu 2021 została wybrana na siedmioletnią kadencję do Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Podziękowania Fair Play PKOl za „szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w trudnym czasie wojny”

Agnieszka Kobus-Zawojska
Agnieszka Kobus-Zawojska
  • Siergiej Bubka – Prezes Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego;
  • Agnieszka Kobus-Zawojska – za bezinteresowną pomoc ukraińskiej wioślarce Ołenie Buriak oraz promocję pokoju podczas regat Henley Royal Regatta, gdzie wystartowała w parze właśnie z przyjaciółką Ołeną Buriak;
  • Marek Kolbowicz – za zorganizowanie pobytu, opieki medycznej i psychologicznej oraz edukacji dla ponad setki ukraińskich sierot z Zaporoża, które znalazły swój nowy dom w ośrodku „Szafir” w Moryniu;
  • Robert Korzeniowski – za zorganizowanie pobytu i treningów dla ukraińskiej młodzieży zainteresowanej sportem i za pokazanie, że uprawianie sportu jest prawem człowieka;
  • Adam Wiercioch – w imieniu duńskiej firmy informatycznej KMD Poland za zorganizowanie zbiórki komputerów dla punktów recepcyjnych;
  • Iga Świątek – za słowa i czyny, które uświadamiają Polakom, że pomaganie jest naturalnym sposobem na zjednoczenie i za przypominanie, że nie można przyzwyczajać się do wojny. Ponadto za zainicjowanie meczu charytatywnego „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy”, w którym zagrała również Agnieszka Radwańska;
  • Kamil Stoch – za głośne mówienie o wojnie i propagowanie pokoju w trakcie największych wydarzeń sportowych;
  • Stanisław Konarzewski oraz Wojciech Lewandowski – za inicjatywę w środowisku żeglarskim #NOWAR Żeglarze przeciw wojnie, która zjednoczyła we wspólnym działaniu kilkadziesiąt osób, w tym olimpijczyków, mistrzów, dzieci oraz młodzież;
  • Robert Lewandowski – za działania na rzecz Ukrainy oraz spontaniczny gest założenia żółto-niebieskiej opaski kapitana drużyny;
  • Hubert Hurkacz – za przekazywanie 100 euro za każdy as serwisowy podczas meczów rozgrywanych w najważniejszych turniejach tenisowych na świecie;
  • Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego – za zainicjowanie pomocy dla ukraińskich sportowców w Drzonkowie (nie tylko pięcioboistów, ale także tenisistów stołowych) i wsparcie w organizacji pobytu, treningów i udziału w zawodach;
  • Paweł Krzywański – z Europejskiego Centrum Budo-Dojo Stara Wieś za wyjątkową inicjatywę edukacji młodzieży;
  • Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego – za opiekę, pomoc finansową i logistyczną podczas mistrzostw świata juniorów, a także organizację szkolenia i pobytu łyżwiarzy z Ukrainy w Polsce;
  • Polski Związek Żeglarski – za wsparcie inicjatywy #NOWAR oraz przyjęcie żeglarzy wraz z rodzinami i organizację szkoleń;
  • Polski Związek Sportów Wrotkarskich – który uruchomił specjalny adres mailowy, na który można było pisać po polsku i ukraińsku i pytać o możliwości uprawiania dyscyplin wrotkarskich. Zgłaszający się tą drogą byli kierowani do najbliższych klubów. Sportowcy z Ukrainy mogli także bez przeszkód rywalizować w krajowych zawodach organizowanych w Polsce. Związek zatrudnił też kobietę – sędzię międzynarodową do sędziowania jazdy szybkiej;
  • Polski Związek Hokeja na Trawie – za koordynację i zapewnienie pobytu ukraińskich drużyn hokejowych w klubach;
  • Polski Związek Hokeja na Lodzie – za pomoc w transporcie, szkoleniu i opiece ukraińskich sportowców;
  • Polski Związek Narciarski – za przyjęcie młodych skoczków narciarskich, narciarzy alpejskich i kombinatorów norweskich (około 100 osób) oraz zmianę w przepisach, zniesienie opłat startowych oraz pomoc logistyczną i sprzętową, a także zapewnienie pobytu w różnych ośrodkach i możliwość treningów w klubach;
  • Polski Związek Piłki Nożnej – za wsparcie młodych piłkarzy z Ukrainy, zmiany w przepisach dla ukraińskich piłkarzy oraz inicjację procesu wykluczenia Rosji z barażów i mistrzostw świata;
  • Polski Związek Pływacki – za koordynację pobytu ok. 200 pływaków z Ukrainy w różnych klubach i ośrodkach pływackich;
  • Polski Związek Kajakowy – za organizację szkolenia i zakwaterowania dla ok. 80 kajakarzy z Ukrainy;
  • Polski Związek Tenisowy – za udzielenie wsparcia finansowego dla ośrodka sportowego w Drzonkowie;
  • Polski Związek Szermierczy – za opiekę szkoleniową i socjalną nad liczną grupą szermierzy w różnych klubach i ośrodkach w Polsce;
  • Polski Związek Piłki Siatkowej – za koordynację pomocy w klubach dla ukraińskich siatkarzy, za bezpośrednią pomoc na polsko-ukraińskiej granicy i sprowadzanie rodzin oraz grup siatkarskich m.in. z Charkowa, Kijowa, Sum, Perwomajska, Zaporoża;
  • Polski Związek Towarzystw Wioślarskich – za zapewnienie pobytu i treningów dla młodych wioślarzy z Ukrainy;
  • Polski Związek Bokserki – za zniesienie opłat startowych dla ukraińskich zawodników, koordynację i opiekę szkoleniową dla 25 młodych pięściarzy z Ukrainy, udzielnie schronienia dla grup dzieci i rodzin w obiektach mieszkalnych klubów bokserskich w Polsce;
  • Polski Związek Alpinizmu – za darmowe udostępnienie ścianek wspinaczkowych, zapewnienie pobytu dla 30 wspinaczy, pomoc finansową i trenerską podczas zawodów Pucharu Świata;
  • Polski Związek Zapaśniczy – za organizację pobytu i szkolenia w klubach zapaśniczych w całej Polsce.

Historia Nagrody Fair Play PKOl

PKOl i Klub Fair Play PKOl co roku przyznają Nagrodę Fair Play sportowcom, trenerom, działaczom, kibicom sportowym bądź instytucjom w czterech kategoriach. Rodowód nagród sięga roku 1963.

Czytaj więcej o Nagrodzie Fair Play PKOl

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora