Niedźwiedzki: „Znam i rozumiem problemy zawodników”

– Będę chciał być aktywnym szefem misji. To bardzo ważna i odpowiedzialna funkcja, a w dzisiejszych czasach będzie szczególnie trudna – mówi Konrad Niedźwiedzki, Szef Polskiej Misji Olimpijskiej na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Niedźwiedzki to brązowy medalista olimpijski z Soczi w łyżwiarstwie szybkim, który na swoim koncie ma występy na czterech igrzyskach – w Turynie (2006), Vancouver (2010), Soczi (2014) i PyeongChang (2018).

– Teraz wracam na igrzyska w innej funkcji, więc trudno to porównywać z rolą zawodnika, ale bardzo się cieszę z decyzji PKOl, bo dla mnie to jest duże wyróżnienie. Jestem już po pierwszym spotkaniu i jako Szef Misji otrzymałem już pierwsze informacje – mówi obecny dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Podczas swoich drugich igrzysk – w 2010 roku w Vancouver – Niedźwiedzki był chorążym polskiej reprezentacji. – Chyba właśnie tam najlepiej wspominam kontakty z szefem misji. Otrzymałem propozycję bycia chorążym polskiej ekipy, dzięki czemu mogłem wprowadzić naszą reprezentację na stadion olimpijski – wspomina.

Konrad Niedźwiedzki jest przekonany, że jako byłemu zawodnikowi może być mu łatwiej być dobrym szefem misji.

Konrad Niedźwiedzki był Szefem Polskiej Misji podczas III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Lozanna 2020, a wcześniej podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Sarajewo 2019

– Znam i rozumiem problemy zawodników podczas takich zawodów i będę się jak najbardziej to możliwe im pomagać. Na pewno najbardziej wymagające są pierwsze dni, kiedy trzeba wszystko przygotować na przyjazd zawodników. Z tego co wiem, to będę przebywał w tzw. wiosce lodowej, która mieścić się będzie w Pekinie – mówi szef polskiej misji. Dwie pozostałe wioski będą usytuowane w innych miejscach – jedna w Zhangjiakou, gdzie rywalizować będą m.in. biegacze narciarscy, czy biathloniści, a druga w Yenqing, gdzie z kolei startować będą m.in. alpejczycy, czy saneczkarze.

Niedźwiedzki nie ukrywa, że pandemia koronawirusa nie ułatwia pracy związanej choćby z przygotowaniem działalności Polskiej Misji Olimpijskiej, bo niewiadomych wciąż jest bardzo dużo.

– Na co dzień mierzymy się z tym w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, by zorganizować zawodnikom wszystko to, czego potrzebują. Mam nadzieję, że z pandemią w trakcie pekińskich igrzysk nie będzie już problemów – mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

Informacja prasowa PZŁS
Fot.: Rafał Oleksiewicz