Vuokatti 2022: Konrad Badacz otarł się o medal

Był jedną z naszych największych nadziei medalowych podczas XV Zimowego EYOF Vuokatti 2022 i nie zawiódł, choć niedosyt pozostaje. Nasz biathlonista, Konrad Badacz, zajął 4. miejsce w sprincie chłopców. W zdobyciu medalu przeszkodziło mu jedno pudło na strzelnicy. Jedyne, które tego dnia miał…

Konrad Badacz chciał w Finlandii powetować sobie dość pechowe tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów, podczas których zajmował 4., 5., 6. i 7. miejsce. Tym razem także w wywalczeniu medalu przeszkodził mu jeden błąd na strzelnicy. Jednak był to świetny występ naszego młodego zawodnika, a w Vuokatti przed nim jeszcze bieg indywidualny na 12,5 km. Konrad nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Trzymajmy kciuki w czwartek.

Konrad Badacz

Świetnie zaprezentował się także inny z polskich zawodników. 6. miejsce z bezbłędnym strzelaniem zajął Fabian Suchodolski, 29. był Kacper Brzóska (3), a 31. Hubert Matusik (2).

Wśród dziewcząt najlepiej z biało-czerwonych zaprezentowała się 14. na mecie Barbara Skrobiszewska – strzelanie bezbłędne. 16. lokatę wywalczyła Anna Nędza-Kubiniec (3), 45. Emilia Zasadna (5), Dominika Leśniara (4) została zdyskwalifikowana.

Agnieszka Bogdanowicz

Swoje kolejne wyścigi rozegrali łyżwiarze szybcy na torze krótkim. Indywidualnie zawodnicy we wtorek startowali na dystansie 500 m. Agnieszka Bogdanowicz zajęła 3. miejsce w finale B i 7. ogólnie w tej konkurencji. Druga z Polek – Karolina Parczewska – odpadła w 1/4 finału i uplasowała się na 17. lokacie. Wśród chłopców Adam Muchlado i Oskar Kurowski zakończyli swoje starty w biegach ćwierćfinałowych.

Kolejny etap rywalizacji mają za sobą także sztafety mieszane w short tracku. Polska w składzie: Karolina Parczewska, Agnieszka Bogdanowicz, Adam Muchlado, Oskar Kurowski – awansowała do piątkowego finału, zajmując 2. miejsce w swoim półfinale! Gratulacje!

Piotr Szeląg

Rozegrano także kolejne biegi narciarskie. Piotr Jarecki był 17. na dystansie 7,5 km, Łukasz Gazurek 19., Adrian Kiełbasa 43., a Emil Koper 47.

Kolejny raz najlepszą polską biegaczką okazała się Daria Szkurat – 17. miejsce, tym razem w biegu na 5 km stylem klasycznym. 23. miejsce zajęła Oliwia Busko, 26. Zuzanna Fujak, a 36. Kinga Mareczek.

Krzysztof Owczarek

Rywalizację rozpoczęli także narciarze alpejscy. Wśród chłopców najlepiej spośród biało-czerwonych w slalomie zaprezentował się Piotr Szeląg – 19. miejsce. Gorzej poszło jego kolegom z reprezentacji – Błażej Budz nie ukończył 2. przejazdu, a Igor Szymański i Szymon Zarzycki 1.

Polscy snowboardziści także nie zaliczą tych zawodów do udanych. Żaden z Polaków nie zdołał awansować do finałowej „12-tki” zawodów w konkurencji Big Air. Krzysztof Owczarek był 21., Franciszek Lubiński 30., a Franciszek Gołębiowski 38. Ten ostatni dodatkowo uległ wypadkowi, który zakończył się złamaniem ręki. Trzymamy kciuki za naszego zawodnika!

Natalia Słowik

To wszystko miało miejsce w Vuokatti. Druga wioska, która gości kombinatorów norweskich i skoczków narciarskich znajduje się w Pajulahti, około 20 km od sławnego Lahti. Tam we wtorek także rozpoczęła się rywalizacja o medale XV Zimowego EYOF.

Na „pierwszy ogień” poszły dziewczęta w indywidualnym konkursie kombinacji norweskiej (skocznia K-90 i bieg na 4 km). Jedyna reprezentantka Polski w tej konkurencji – Natalia Słowik – zajęła 11. miejsce. Po konkursie skoków była 6., ale to nie powinno nikogo dziwić, bo Natalia to przede wszystkim skoczkini narciarska – najlepsza w Polsce w swojej kategorii wiekowej. Dodatkowo Natalia – jest jedyną dziewczyną w Pajulahti – jako jedyna reprezentantka Polski wystartuje w dwóch dyscyplinach. Kombinację norweską ma już za sobą, ale przed nią jeszcze konkurs skoków narciarskich.

XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy potrwa do 25 marca.

Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji jest Kinder Joy of Moving, program realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie.