XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Pekin 2022

Aktualności

1

Medale igrzysk olimpijskich

1
  • Skoki narciarskie – skocznia normalna (NH), ind.

    Dawid Kubacki

Maskotki

Sportowców w zmaganiach dopingować będzie Bing Dwen Dwen – oficjalna maskotka XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Bing Dwen Dwen to panda wielka uznana za narodowy skarb Chin. Nie jest to jednak zwyczajna panda, bo maskotka tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich jest obdarzona niezwykłymi, kosmicznymi mocami.
W języku mandaryńskim „Bing” ma kilka znaczeń, chociaż najczęstszym jest lód. Słowo to symbolizuje również czystość i siłę. „Dwen Dwen” natomiast oznacza moc i życie, a także nawiązuje do dzieci.
Nowa maskotka olimpijska będzie ambasadorem sportów zimowych przynosząc radość uczestnikom i wszystkim obserwującym zmagania w Pekinie.

Logo

Logo XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zostało zaprojektowane przez artystkę Lin Cunzhen, wykładowczynię Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie. Inspiracją do stworzenia logo na igrzyska w Pekinie był chiński znak 冬, który oznacza „zimę”. Emblemat w górnej części ma przypominać łyżwiarza, a dolna część logo igrzysk symbolizuje narciarza.

Motyw między nimi, przypominający wstęgę, symbolizuje faliste góry Chin, ale także obiekty olimpijskie, trasy narciarskie i lodowiska. Logo ZIO w Pekinie ma również wskazywać na fakt, że sportowa impreza zbiega się z chińskim Nowym Rokiem. Zaprojektowane przez Cunzhen logo łączy tradycyjne i nowoczesne elementy chińskiej kultury, a także cechy ucieleśniające pasję i witalność sportów zimowych.

Czerwony i żółty to kolory flagi narodowej Chin, które w Państwie Środka symbolizują pasję, młodość oraz witalność. Nie mniej ważne od logo igrzysk, jest także oficjalne motto olimpiady. To brzmi „Razem dla wspólnej przyszłości”.

Medale

Pięć kręgów umieszczonych na medalach ma być, według pomysłodawców, ucieleśnieniem jedności nieba, ziemi i ludzkich serc. Wygląd krążków nawiązuje do tych, jakimi dekorowano sportowców podczas letnich igrzysk w Pekinie w 2008 r., tam również użyto cennego, rzadkiego minerału, jakim jest jadeit. Koncentryczne kręgi nawiązują także do symboliki kół olimpijskich.

Ten element ma podkreślać to, że stolica Chin jest pierwszym miastem w historii, które organizuje letnią i zimową edycję igrzysk. Przy projektowaniu medali zatrudniony był Hang Hai, który należał do grupy opracowującej koncepcję wyglądu medali olimpijskich w 2008 r.

Kiedy sportowcy będą trzymać medale w dłoniach od razu będą mogli poczuć i dotknąć chińskiej kultury. Jeśli przyjrzą się uważnie, zobaczą także chmury i płatki śniegu oraz mapę nieba z gwiazdami

Hang Hai

Galeria

Ślubowanie

Przylot do Pekinu

Biało-czerwoni na treningach

Pekin gotowy na igrzyska

Ślubowali biegacze i skoczkowie

Ceremonia Otwarcia Igrzysk w Pekinie

ZIO Pekin 2022 – dzień 1.

Brawo Dawid!

Pekin 2022 – dzień 2.

Pekin 2022 – dzień 3.

Pekin 2022 – dzień 4.

Medal Dawida

Pekin 2022 – dzień 5.

Pekin 2022 – dzień 6.

Pekin 2022 – dzień 7.

Pekin 2022 – dzień 8.

Pekin 2022 – dzień 9.

Pekin 2022 – dzień 10.

Pekin 2022 – dzień 11.

Pekin 2022 – dzień 12.

Powitanie skoczków narciarskich

Pekin 2022 – dzień 13.

Pekin 2022 – dzień 14.

Pekin 2022 – dzień 15.

Pekin 2022 – dzień 16.

Ceremonia zamknięcia igrzysk.